Για μια ακόμα χρονιά είχαμε την τιμή και την ευλογία να ψάλουμε με τη χορωδία «Εν ψαλτηρίω» κατά την πανήγυρη της Ι. Μ. Μεταμορφώσεως του Σωτήρος στα Μετέωρα. Η Ιερά Μονή, που είναι γνωστή και ως Μεγάλο Μετέωρο, έχει αφιερωμένο το καθολικό της στην εορτή της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος.
Την Παρασκευή 5 Αυγούστου τελέστηκε ο πανηγυρικός Εσπερινός χοροστατούντος του οικείου Μητροπολίτη, Σεβασμιωτάτου Σταγών και Μετεώρων κ. Θεοκλήτου. Το δεξιό αναλόγιο διηύθυνε ο Κωνσταντίνος Μπουσδέκης και το αριστερό ο Κωνσταντίνος Φωτόπουλος. Η αρτοκλασία έγινε στον εξωτερικό χώρο η αρτοκλασία με παρουσία πλήθους πιστών. Αξίζει να σημειωθεί ότι για πρώτη φορά φέτος μετά τους υγειονομικούς περιορισμούς λόγω της πανδημίας εορτάστηκε η πανήγυρη με εκκλησιαστική λαμπρότητα, με τη συμμετοχή εκπροσώπων από τις υπόλοιπες μονές των Μετεώρων αλλά και από το Άγιον Όρος.
Το πρωί 6 Αυγούστου μετά την ακολουθία των Ωρών, εψάλη ο Όρθρος και αφού έγινε έξοδος της εικόνας της Παναγίας Μετεωρίτισσας και των αγίων λειψάνων, τελέστηκε η ακολουθία του Αγιασμού στον αύλειο χώρο της Μονής. Στη συνέχεια επιστρέφοντας στο Καθολικό έγινε η ένδυση του αρχιερέως στον Σολέα και ακολούθησε η Θεία Λειτουργία.
Νιώθουμε ευγνώμονες και ευχαριστούμε θερμά τον άγιο καθηγούμενο, Πανοσιολογιώτατο Αρχιμαδρίτη κ. Νήφωνα για την τιμητική πρόσκληση που μας έκανε.
![](https://www.thecloud.gr/wp-content/uploads/2022/09/DSC01877-768x435.jpg)
![](https://www.thecloud.gr/wp-content/uploads/2022/09/DSC01895-768x435.jpg)
![](https://www.thecloud.gr/wp-content/uploads/2022/09/DSC01849-768x435.jpg)
![](https://www.thecloud.gr/wp-content/uploads/2022/09/DSC01928-768x435.jpg)
![](https://www.thecloud.gr/wp-content/uploads/2022/09/DSC01988-768x435.jpg)
![](https://www.thecloud.gr/wp-content/uploads/2022/09/DSC02058-768x435.jpg)
![](https://www.thecloud.gr/wp-content/uploads/2022/09/DSC02062-768x432.jpg)
![](https://www.thecloud.gr/wp-content/uploads/2022/09/DSC02174-768x432.jpg)